Lašintuvai-laistymo sistema

Naudojant kapiliarinę laistymo sistemą, augalai lėtai laistomi tik tame plote, kuriame auga augalų šaknys. Nedrėkinami takeliai praėjimui, keliai privažiavimui ir kiti plotai, kuriuose neauginami augalai. Drėkinant žemę kapiliariniu būdu, mažiau vandens išgarinama, nebaisūs net ir didžiausi vėjai. Taip taupomas vanduo, o augalai gauna pakankamai tikslų vandens kiekį, o tai labai svarbu, jei su vandeniu yra tiekiamos ir maisto medžiagos. Laiku gaunantys pakankamai drėgmės dekoratyviniai augalai yra gražesni, žalia spalva sodresnė, žiedų kekės didesnės, o vaisiai ir daržovės užauga didesni, yra geresnės prekinės išvaizdos, duoda didesnį derlių. Augalų lapai, vaisiai, stiebai išvengia papildomo kontakto su vandeniu ir taip mažiau plinta įvairūs puviniai ir kitos ligos.

Individualūs lašintuvai (emiteriai) yra montuojami ant laistymo vamzdžių ten, kur jie yra reikalingi ir tuo skiriasi nuo kapiliarinių vamzdžių ar kapiliarinių juostų, kurie taip pat yra kapiliarinio laistymo įrankiai, tačiau juose lašintuvai sumontuoti stacionariai, vienodais atstumais, jų negalima „atjungti“ arba perkelti į kitą vietą. Individualūs lašintuvai ypač plačiai naudojami vazonuose augančių augalų laistymui arba šiltnamiuose, kur augalai auginami įvairiuose substrato konteineriuose, o į substratą pastoviai tiekiamas vanduo ir maisto medžiagos. Jais laistomi dekoratyviniai augalai ir gėlės šiltnamiuose, medelynuose ar dekoratyvinių augalų prekybos aikštelėse. Vaismedžiai ir vaiskrūmiai, vynuogių krūmai neretai auginami drėkinant tokiu būdu. Individualūs lašintuvai naudojami ir dekoratyviniuose landšafto želdiniuose.

Individualių lašintuvų sistemą sudaro:
a) įvairaus debeto lašintuvai su vamzdelių ir smeigtukų sistemomis vandens nukreipimui į drėkinimo vietą;
b) vandens tiekimo ir paskirstymo teritorijoje sistema;
c) rankinio arba automatinio sistemos valdymo elementai.

Individualūs lašintuvai būna paprasti arba su slėgio kompensavimo funkcija ir dažniausiai gaminami 2, 3, 4, 8 l/val. našumo, nors tai nėra labai tikslus lašintuvo vandens pralaidumas. Kintant slėgiui, šių lašintuvų debetas kinta. Net ir lašintuvai su slėgio kompensavimo funkcija labai nežymiai keičia savo pralaidumą kintant slėgiui. Kad lengviau būtų atskirti kokio našumo lašintuvai yra sumontuoti – jie gaminami skirtingų spalvų.

Mūsų įmonė prekiauja lašintuvais su slėgio kompensavimo funkcija. Amerikiečių firmos „Toro“ gaminami NGE AL lašintuvai yra labai tikslūs. Viduje turi įmontuotą membraną, kuri nutraukus laistymą sulaiko vandenį. Kito gamintojo „Irritec“ gaminami lašintuvai „i-Drip“ tokios membranos neturi. Todėl montuojant tokius lašintuvus labai svarbu laistymo vamzdį pakloti lygioje vietoje ir lašintuvus montuoti viršutinėje vamzdžio dalyje. Tačiau jų privalumas yra tame, kad jie „dirba“ esant 0,5 bar slėgiui, todėl gali būti montuojamos ilgesnės linijos arba naudojami mažiau našūs vandens padavimo siurbliai.

Ant lašintuvo, įstatyto į vandens tiekimo vamzdį, montuojamos viena ar kelios jungtys, paskirstančios vandenį į numatytą skaičių linijų, dažniausiai dvi arba keturias. Nuo jų mikrovamzdeliais vanduo teka iki kuoliuko, kuriame esančiu labirintu patenka į žemę. „Toro“ gamina ir iš karto parduoda sumontuotas 60 cm ar 80 cm ilgio vieno, dviejų ar keturių mikrovamzdelių sistemas su kuoliukais ir paskirstymo jungtimi, pavadinta „juoduoju voru“ („Black spider“). Tačiau Lietuvoje populiaresnis ir pigesnis variantas montuotis tokias sistemas patiems. Be to, yra galimybė pakeisti mikrovamzdelių spalvą – baltos spalvos mikrovamzdeliuose vanduo ne taip įšyla vasaros metu. Tam tikrais atvejais galima naudoti lašintuvus be kuoliukų ir mikrovamzdelių – vanduo tiesiog lašės iš lašintuvo. Tai naudojama laistant vaismedžius, vaiskrūmius.

Reikia paminėti, kad labirintai esantys lašintuvo viduje gali greitai užsikimšti ir nepraleisti vandens. Todėl labai svarbu tinkamai parinkti vandens filtrą ir pastoviai jį praplauti.

Pati sistema yra labai paprasta montuoti, pigi ir plačiai pritaikoma.

Pardavimas, konsultacijos ir kita pagalba tel. 8-616-73883 arba info@fagus.lt.

delfi logo rgb
facebook
gmail
youtube
lrytas